Kancelaria specjalizuje się w sprawach cywilnych, majątkowych w szczególności z zakresu prawa spadkowego, rzeczowego oraz rodzinnego, nie wyłączając tzw. spraw gospodarczych tj. spraw cywilnych rozpoznawanych w postępowaniu odrębnym, gdzie obie strony są przedsiębiorcami. Zajmuje się również sprawami z zakresu prawa administracyjnego i karnego ze szczególnym uwzględnieniem tzw. spraw odszkodowawczych. Kancelaria przygotowuje i opiniuje projekty umów z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, w szczególności dotyczących najmu powierzchni handlowych, czy też związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą np. umowy o roboty budowlane, umowy zlecenia, umowy o dzieło.
Uwzględniając specyfikę Kancelarii i odpowiadając na często zadawane pytania poniżej zaprezentowane zostało bliższe omówienie przykładowych rodzajów spraw prowadzonych przez Kancelarię, tj. spraw rozwodowych i o podział majątku małżeńskiego, spraw spadkowych , spraw związanych z nieruchomościami (zakup, najem, dzierżawa, zasiedzenie, służebności), spraw odszkodowawczych, spraw o zapłatę, spraw o ochronę dóbr osobistych oraz spraw administracyjnych.
Sprawy rozwodowe i o podział majątku małżeńskiego
 
Kancelaria specjalizuje się w szeroko pojętych sprawach rozwodowych. Tematyka rozwodu ograniczana jest zazwyczaj jedynie do samej sprawy rozwodowej rozumianej jako sprawy mającej na celu ustanie małżeństwa. Podejście takie jest błędne, gdyż na sprawy rozwodowe należy patrzeć w szerszym kontekście. Pierwszym pytaniem, które powinno się pojawić jest pytanie dlaczego chcemy się rozwodzić? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi, gdyż chce jak najszybciej zawrzeć nowy związek małżeński, to rzeczywiście przeprowadzenie sprawy rozwodowej ma priorytetowe znaczenie. Jednak jeśli odpowiedź brzmi, ponieważ nie jesteśmy razem od bardzo długiego okresu czasu i chciałabym/chciałbym tą kwestię jakoś rozstrzygnąć, to należy rozważyć, czy nie zacząć od próby uregulowania spraw majątkowych jeszcze przed samym rozwodem. W przypadku, gdy chęć uzyskania rozwodu wynika z faktu bycia w ciąży z innym mężczyzną na pierwszy plan wysuwa się kwestia zaprzeczenia ojcostwa dziecka, które ma się urodzić. Oczywiście odpowiedzi na pytanie o przyczyny chęci zakończenia małżeństwa może być znacznie więcej. W każdym konkretnym przypadku należy uzgodnić potrzeby oraz sytuacje faktyczną (majątkową, osobistą, rodzinną) jednego z małżonków.
W ramach szeroko pojętych spraw rozwodowych możemy wyróżnić;
-sprawy o rozwód,
-sprawy o separację,
-sprawy o ustanie wspólności majątkowej małżeństwie (również z datą wstecz),
-sprawy o zaprzeczenie ojcostwa.
W sprawach rozwodowych Sąd rozstrzyga również o roszczeniach alimentacyjnych, władzy rodzicielskiej, miejscu pobytu dziecka etc. Podkreślić należy, że chcąc dochodzić np. jedynie alimentów nie musimy występować o rozwód, możemy poprzestać jedynie na roszczeniu o zasądzenie alimentów, czy też wnosić o inne rozstrzygnięcie mające na względzie dobro dziecka np. ograniczenie władzy rodzicielskiej małżonkowi. Sam proces rozwodowy może być prowadzony w kierunku ustalania winy w rozkładzie współżycia małżeńskiego lub też za zgodą obojga małżonków można poprzestać na orzeczeniu rozwodu bez orzekania o winie. Prowadzenie procesu z ustaleniem winy wymaga przeprowadzenia szeregu dowodów i zazwyczaj jest to proces długotrwały. Jednak w przypadku, gdy druga strona nie godzi się na orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie jest to jedyna możliwość rozwiązania małżeństwa. Konsekwencją uznania jednego z małżonków za wyłącznie winnego jest możliwość dochodzenia roszczeń alimentacyjnych w przypadku, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. W przypadku rozwodu z winy obu stron lub bez orzekania o winie roszczenia alimentacyjne przysługują jedynie, gdy drugi małżonek znajduje się w niedostatku i wygasają co do zasady z upływem pięciu lat. W każdym przypadku obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa.
Z chwilą rozwodu ustaje pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa małżeńska i każdy z nich może wystąpić z wnioskiem o podział majątku zgromadzonego w trakcje jego trwania. Tak jak było podkreślone nawet pomimo braku ustania małżeństwa można wnosić o orzeczenie przez sąd, że ustała wspólność majątkowa małżeńska i tym samym dokonywać podziału majątku bez orzeczonego rozwodu. W szczególnych przypadkach wniosek o ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej może wskazywać datę wcześniejszą, tj. np. 3 lata przed wszczęciem sprawy. Jest to konieczne w sytuacji, gdy jeden w małżonków trwoni majątek wspólny lub go ukrywa. Tak więc w przypadku rozwiązania małżeństwa przez sąd, czy też ustania wspólności majątkowej małżeńskiej następuje postępowanie sądowe mające na celu podział majątku małżeńskiego. W takiej sprawie można wnosić o ustalenie przez Sąd nierównych udziałów w tym majątku z uwagi na fakt, iż tylko jeden z małżonków przyczynił się do jego powstania. W sprawach o podział majątku można domagać się rozliczenia korzyści jakie jeden z małżonków odniósł z uwagi na to, że przez określony czas wyłącznie dysponował majątkiem wspólnym lub jego częścią np. samochodem, domem.
Podsumowując powyższe uwagi stwierdzić należy, że aby przeprowadzić proces rozwodowy należy najpierw wiedzieć, co chcemy dzięki niemu uzyskać i mieć jakąś wizję. W przypadku braku kompleksowej wizji uregulowania wszelkich stosunków pomiędzy małżonkami zarówno rodzinnych (opieka nad dziećmi, władza rodzicielska) jak i majątkowych (podział majątku) „obraz” powstały po zakończeniu procesu będzie obrazem przypadkowym.
Oczywistym jest, iż nawet najlepsza wizja nie zagwarantuje wygranej, gdyż wygrana to w szczególności przekonujące dowody. Jednak nie mając wizji trudno jest mieć wpływ na przebieg wydarzeń. Państwa pełnomocnik na pytanie, co po rozwodzie np. z mieszkaniem, majątkiem, władzą rodzicielską itd. powinien umieć udzielić odpowiedzi oraz wskazać na ewentualne niebezpieczeństwa i zagrożenia.
 
Początek strony
Sprawy spadkowe
 
Śmierć osoby bliskiej jest zawsze traumatycznym przeżyciem niezależnie od tego, czy umiera osoba w podeszłym wieku, czy bardzo młoda. Śmierć człowieka wywołuje konsekwencje w sferze majątkowej. Zazwyczaj jak umiera osoba starsza to pozostaje do podziału zgromadzony przez lata majątek. Z tego względu w pierwszej kolejności należy ustalić, kto jest spadkobiercą, co czasami bywa niezwykle trudne gdy np. zmarły pozostawił kilka testamentów, które dodatkowo są ze sobą sprzeczne, czy też nieważne. Dopiero po ustaleniu kręgu spadkobierców możemy przystąpić do podziału majątku spadkowego lub też wystąpić z roszczeniami o zachowek.
Niestety nie wszyscy spadkobiercy są zgodni i często brak jest porozumienia w kwestii podziału pozostawionego majątku. Spory dotyczą np. składu majątku spadkowego, wartości poszczególnych jego składników, czy też darowizn czynionych za życia spadkodawcy. W niektórych sytuacjach cały majątek jest w rękach jednego spadkobiercy, który odnosi z tego tytułu korzyści np. używa samochód, zamieszkuje w domu, czerpie dochody z lokalu handlowego. Dodatkowo po śmierci spadkodawcy mogą zachodzić zmiany w pozostawionym majątku obniżające lub zwiększające jego wartość. Przykładem zmiany obniżającej wartość majątku jest np. rozbicie samochodu, a zwiększającym wartość będzie np. remont domu.
Przedstawione problemy wymagają dokonania dogłębnej analizy stanu faktycznego w celu wypracowania właściwego stanowiska i podjęcia odpowiednich działań np. zdecydowania, czy żądamy zapłaty określonej kwoty tytułem zachowku, czy też np. domagamy się stwierdzenia nieważności testamentu. Rolą adwokata jest poznanie sytuacji klienta i wskazanie najkorzystniejszego rozwiązania z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa. Podobnie jak w innych sprawach np. rozwodowych również w tym przypadku pożądane jest aby pełnomocnik miał plan i wiedział co chce osiągnąć, a nie tylko prowadził proces od rozprawy do rozprawy.
 
Początek strony
Sprawy związane z nieruchomościami (zakup, najem, dzierżawa, zasiedzenie, służebności)
 
Zakup nieruchomości dla wielu osób stanowi jedną z istotniejszych transakcji w życiu. Podczas transakcji kupna sprzedaży nieruchomości uczestniczy w niej wiele podmiotów profesjonalnych, tj. notariusz, pośrednik nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy. Rola każdego z tych podmiotów jest inna i za wyjątkiem notariusza ich udział nie jest obowiązkowy. W każdym przypadku jednak o zakresie obowiązków w/w podmiotów będzie decydowała umowa, która reguluje wzajemne prawa i obowiązki. Praktyką rynkową jest posługiwanie się standardowymi formularzami takich umów. Należy jednak pamiętać, że takie formularze zostały przygotowane na zlecenie i w interesie konkretnego podmiotu np. pośrednika, rzeczoznawcy majątkowego. Każda umowa przed podpisaniem może być negocjowana i w interesie Państwa jest aby umowa w jak najszerszym stopniu zabezpieczała Państwa interes, którym jest przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji. Umowa nie może ograniczać się do kwestii związanych z zagwarantowaniem otrzymania wynagrodzenia przez podmiot świadczący usługi związane z rynkiem nieruchomości.
W przypadku wynajmu nieruchomości zarówno wynajmujący, jak i najemca powinni być świadomi swoich praw oraz zagrożeń związanych z obowiązującymi przepisami prawa. W świetle aktualnej regulacji prawnej niewątpliwie większa ochrona przysługuje najemcy, niż wynajmującym. Wynajęcie nieruchomości obarczone jest ryzykiem i żadna umowa tego ryzyka nie wyłączy ale może je ograniczyć. Nieznacznie większe bezpieczeństwo zapewnia wynajęcie nieruchomości podmiotom gospodarczym. W obrocie profesjonalnym umowa najmu nieruchomości powinna być inaczej skonstruowana niż dla osób fizycznych.
Nabywana nieruchomość może nie mieć dostępu do drogi publicznej ewentualnie może być od lat użytkowana w innych granicach. Podejmując decyzję o zakupie takiej nieruchomości należy uwzględnić w jej kosztach konieczność prowadzenia spraw sądowych i ryzyko z tym związane. Sprawy te najczęściej będą dotyczyć kwestii zasiedzenia, czy też służebności w tym służebności drogi koniecznej. W szczególnych przypadkach problemy z granicami nieruchomości, czy też brak dostępu do drogi mogą wpłynąć na zmianę decyzji dotyczącej jej zakupu. Decyzje te mogą być jednak podjęte po analizie wszystkich aspektów planowanej transakcji.
 
Początek strony
Sprawy odszkodowawcze
 
Rynek spraw odszkodowawczych, tj. spraw związanych z wypadkami komunikacyjnymi, uszkodzeniami ciała, spraw w których domagamy się zapłaty określonej kwoty tytułem odszkodowania i/lub zadośćuczynienia zdominowany jest przez tzw. kancelarie i fundacje odszkodowawcze. Nie można z góry wskazywać, że wszystkie takie podmioty są złe i nieprofesjonalne oraz że nienależycie reprezentują klienta. Jednak w celu wyboru właściwego pełnomocnika proponuję przeanalizować poniższe uwagi.
Po pierwsze nie należy godzić się na to, że kwota z odszkodowania zostanie bezpośrednio przelana na konto pełnomocnika, a on po rozliczeniu (najczęściej po zatrzymaniu sobie określonego wynagrodzenia) przeleje nam resztę z tej kwoty. Proszę pamiętać, że dochodzone roszczenia stanowią Państwa własność i w razie otrzymania jakiejkolwiek kwoty z tego tytułu zawsze powinna być przelana na Państwa konto. Pełnomocnik reprezentuje Państwa interesy i nie ma żadnego uzasadnienia aby dochodzona kwota była wypłacana na jego konto. Niestety często zdarzają się problemy ze zwrotem bezpodstawnie zatrzymanych kwot, czy też występują problemy z zawyżonym wynagrodzeniem takich podmiotów. Wskazane podmioty często podkreślają, że przelewanie kwot uzyskanych od ubezpieczyciela bezpośrednio na ich konto jest stałą praktyką rynkową i wszyscy tak robią. Nie jest to powszechna praktyka i nie tylko nasza Kancelaria zawsze jako odbiorcę roszczeń podaje bezpośrednio poszkodowanego.
Kolejną kwestią jest kwestia wynagrodzenia. Kwestia ta również podlega negocjacji i przed podpisaniem umowy zawsze mogą Państwo skonsultować się z innymi podmiotami np. adwokatami, radcami prawnymi jakie będzie ich wynagrodzenie. Nigdy nie muszą Państwo podejmować decyzji od razu, a stwierdzenia typu: „w dniu dzisiejszym jest wyjątkowa promocja” należy uznać za wyjątkowo nie na miejscu.
Kwestią rzadko poruszaną jest kwestia reklamy podmiotów prowadzących tego typu sprawy. Adwokaci nie mogą się reklamować, naruszenie tego zakazu ścigane jest w trybie dyscyplinarnym. Reklama ma swoje prawa i nieraz usłyszą Państwo o wyjątkowych specjalistach np. w sprawach wypadków komunikacyjnych. Sprawy odszkodowawcze to nie tylko sprawy przed ubezpieczycielem o wypłatę odszkodowania. W większości przypadków konieczne jest też poprowadzenie sprawy karnej, w której poszkodowany będzie miał status oskarżyciela posiłkowego i w której również można domagać się naprawienia szkody. Podpisując umowę w zakresie dochodzenia należnego Państwu odszkodowania proszę zwrócić uwagę, czy reprezentacja interesów klienta nie ogranicza się jedynie do sprawy przed ubezpieczycielem oraz czy mogą Państwo w każdej chwili zrezygnować z usług takiego podmiotu.
Podobnie jak w innych kategoriach spraw również w sprawach odszkodowawczych podstawą działań pełnomocnika jest odebranie informacji od klienta i na tej podstawie ustalenie jakie działania należy podjąć. Działanie pełnomocnika nie może kończyć się na podpisaniu standardowej umowy zapewniającej mu określony procent z uzyskanej sumy na podstawie wniosku, który sami mogą sobie Państwo pobrać z Internetu.
 
Początek strony
Sprawy o zapłatę
 
Kategoria spraw o zapłatę jest to najszersza kategoria prowadzonych spraw. Żądanie zapłaty może wynikać z różnych stosunków prawnych. Pomiędzy przedsiębiorcami może być to żądanie zapłaty za dostarczony towar, czy też wykonaną usługę. Mogą być to już omówione sprawy odszkodowawcze związane z wypadkami komunikacyjnymi, pobiciem, czy też innego rodzaju wyrządzoną szkodą. W kategorii tej mieszczą się również sprawy dotyczące np. rozliczenia prowadzonych robót budowlanych, rozliczenia zawartych umów. Z uwagi na zróżnicowany charakter spraw i ich stopień skomplikowania wynagrodzenie Kancelarii będzie zależało od indywidualnej oceny każdego przypadku.
 
Początek strony
Sprawy o ochronę dóbr osobistych
 
W odpowiedzi na częste pytania pragniemy podkreślić, że prowadzimy również sprawy dotyczące ochrony dóbr osobistych. Z naruszeniem dóbr osobistych możemy mieć do czynienia np. w przypadku zamieszczenia negatywnych opinii w Internecie, czy też na forach internetowych. Podkreślić należy jednak, że w świetle aktualnego orzecznictwa granice dopuszczalnej krytyki w stosunku do osób prowadzących działalność publiczną są stosunkowo szerokie. Z drugiej jednak strony w przypadku przedsiębiorców należy wskazać na możliwość budowy roszczeń w oparciu o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W każdym przypadku konieczna jest jednak dogłębna analiza danego przypadku i po ustaleniu ewentualnych zagrożeń możliwe będzie podjęcie świadomej decyzji o wytoczeniu ewentualnego powództwa.
 
Początek strony
Sprawy administracyjne
 
Kancelaria prowadzi również sprawy przed organami administracji publicznej oraz przed Sądami Administracyjnymi. Najczęściej spotykaną kategorią spraw administracyjnych są sprawy związane z procesem budowlanym. Istotne znaczenie ma, czy sąsiad wybuduje supermarket, budynek wielorodzinny, czy domek jednorodzinny. Budowa i eksploatacja wszelkich obiektów powinna być prowadzona z poszanowaniem praw sąsiadów. W tym celu konieczne może być zastosowanie ekranów akustycznych, czy też planowania np. rampy załadunkowej od strony niezamieszkałej. Postępowanie budowlane dotyczące większych inwestycji jest procesem długotrwałym i na każdym etapie zainteresowany powinien dbać o własne interesy. Nawet po zakończeniu takiego postępowania istnieje możliwość uchylenia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie wznowienia postępowania, czy też stwierdzenia nieważności. W każdym jednak takim przypadku muszą być spełnione określone prawem warunki . Sprawy administracyjne związane z procesem budowlanym dotyczą także szeroko rozumianych samowoli budowlanych. W przypadku wykonania inwestycji bez pozwolenia na budowę, czy też odpowiedniego zgłoszenia, organy nadzoru budowlanego wszczynają odpowiednie postępowania, które mogą zakończyć się nawet nakazem rozbiórki nielegalnie postawionego obiektu. Proces ten jest długotrwały i skomplikowany, a nakaz rozbiórki stanowi decyzję najbardziej dolegliwą. W większości przypadków wystarczy dostosowanie postawionego obiektu do obowiązujących przepisów podczas tzw. postępowania naprawczego. W tej kategorii spraw wskazana jest współpraca adwokata z architektami, czy też osobami posiadającymi wiedzę z zakresu budownictwa, w celu jak najlepszego reprezentowania klienta. Z uwagi na długoletnią praktykę Kancelaria podczas prowadzenia spraw z tego zakresu współpracuje ze sprawdzonymi fachowcami z w/w branż.
 
Początek strony
Copyright ©2019 Adam Górski, All Rights Reserved.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem